Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinnerware 17515061



*

nr 1751 5061


DINNERWARE

20 del ca, Blått Band, Gefle, wear.


20 del ca, Blått Band, Gefle


Condition: slitage

Estimate:

500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday December 15 2025
at 18:55:37


  • Bid history
Time Bidder Bid
13/12 18:13:36 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blått band gefle matservisdelar mattallrik mattallrikar svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
  • 6787 DINNER SET
    Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:36
  • 7219 DINNER SET
    Rosenthal, Germany, 23 pieces,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:13
  • 7160 PLATES
    2 pcs, blåvitt kompani porslin. Diameter: 23-29,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:12




Ladda ner broschyr